• 18007, м. Черкаси
  • вул. Хоменка 18/2
  • Пн.-Пт. 10:00-19:00
  • Сб.-Нд. Вихідний
logo

Синдром подразненого кишківника (СРК)

c-05

СИНДРОМ ПОДРАЗНЕНОГО КИШКІВНИКА є біопсихосоціальним, функціональним розладом кишечника, в основі якого лежить взаємодія двох основних механізмів психосоціального впливу і сенсомоторної дисфункції, тобто порушення вісцеральної чутливості і руховому активності. Поширеність СРК в більшості країн світу велика і складає 15-20%, при тому що 2/3 осіб, що зазнають симптоми СРК, до лікарів не звертаються. Середній вік пацієнтів становить 24-41 рік. Поява ознак захворювання після 60 років ставить під сумнів діагноз СРК. У таких пацієнтів слід виключити колоректальний рак, дивертикулез, поліпоз, ішемічний коліт та інші органічні захворювання кишечника.

СРК- це стійка сукупність функціональних розладів тривалістю не менше 12 тижнів протягом останніх 12 місяців, що виявляється болем і / або дискомфортом в животі, які проходять після дефекації, супроводжуються змінами частоти і консистенції стільця і ​​поєднуються протягом 25% часу захворювання не менше ніж з двома стійкими симптомами порушення функції кишечника - змінами частоти стільця, консистенції калу, самого акту дефекації (імперативні позиви, тенезми, відчуття неповного випорожнення кишечника, додаткові зусилля при дефекації), виділенням слизу з калом, метеоризмом.

Залежно від провідного симптому виділяються три варіанти перебігу СРК:

з переважаючими болями в животі і метеоризмом;

з переважаючою діареєю;

з переважаючими запорами.

Виділення варіантів СРК важливо з практичної точки зору, так як визначає вибір лікування. Однак такий розподіл умовно, оскільки у половини хворих спостерігається висока частота поєднання різних симптомів і трансформація однієї форми СРК в іншу (наприклад, при зміні запорів проносами, і навпаки), що ускладнює визначення домінуючого прояви хвороби.

ДІАГНОСТИКА ґрунтується на оцінці стійкою сукупності клінічних симптомів -болі внизу живота в поєднанні з порушеннями функції дистальних відділів кишечника, які не знаходять пояснення відомими на сьогоднішній день морфологічними і метаболічними порушеннями, тобто обмежена винятком органічної патології.

Абдомінальний біль є обов'язковою складовою частиною картини СРК. Вона може мати широкий спектр інтенсивності: від легкого дискомфорту, терпимою ниючий біль до інтенсивної постійної і навіть нестерпному, імітуємої картину кишечної коліки. Для хворих СРК характерна поява болю відразу після їжі, що супроводжується здуттям живота, посиленням перистальтики, бурчанням, діареєю або уражень стільця. Болі стихають після дефекації і проходження газів і, як правило, не турбують ночами. Больовий синдром при СРК не супроводжується втратою маси тіла, лихоманкою, анемією, збільшенням ШОЕ. До допоміжних симптомів, що допомагає визначити варіант перебігу СРК, відносяться симптоми порушення транзиту і акту дефекації. Згідно Римським критеріям, патологічна частота стільця більше 3 разів на день (діарея) і менше 3 разів на тиждень (запори). Для СРК характерні ранкова діарея, що виникає після сніданку і в першу половину дня, і відсутність діареї ночами. Близько половини хворих відзначають домішка слизу в калі, склад і походження якої не визначені. Виділення крові з калом, нічна діарея, .синдром мальабсорбції і втрата маси тіла відносяться до симптомів "тривоги", що виключає діагноз СРК і вимагає наполегливих пошуків органічного захворювання.

Хворих відрізняють велика кількість супутніх скарг і особистісні особливості, які допомагають вже при першому контакті запідозрити СРК. Численні скарги можна розділити на 3 групи:

симптоми неврологічних і вегетативних розладів -мігрень, біль у ділянці нирок, клубок у горлі, сонливість, безсоння, різні види дизурії, дисменорея, імпотенція і ін., що зустрічаються у 50% хворих;

симптоми супутніх функціональних захворювань органів травлення -тяжесть в епігастрії, відрижка, блювота, біль у правому підребер'ї і ін., які спостерігаються у 80% пацієнтів;

ознаки психопатологічних розладів, частіше такі, як депресія, синдром тривоги, фобії, істерія, панічні атаки, іпохондрія та ін., які виявляються у 15-30% хворих.

Сигмоскопію виконують більшості пацієнтів з підозрою на СРК. При запорах дослідження дозволяє виключити обструктивні ушкодження, а при діареї запальні захворювання кишечника та іншу патологію, що супроводжується змінами слизової оболонки товстої кишки. У пацієнтів з діареєю і нормальної картиною слизової біопсія може виключити мікроскопічні форми колітів (лімфоцитарний, колагеновий, еозинофільний) і амілоїдоз. При вперше з'явилася симптоматиці СРК у пацієнтів старше 50 років необхідна оцінка слизової на всьому протязі при повній колоноскопії або іригоскопії для виключення раку товстої кишки.

За Парценяк С.А. "Стрес, вегетози, психосоматика", АВК 2002 год.

ЗАЛИШИЛИСЯ ЗАПИТАННЯ? ПИШІТЬ КОМЕНТАРІ ВНИЗУ або запишіть НА КОНСУЛЬТАЦІЮ.

Відповіді на поставлені запитання

Елена
12/10/2018

Я страдаю раздраженім кишечником уже 8 лет. Сейчас на постоянной диете состояние немного нормализовалось. Какое лечение у вас и сколько это по времени и по деньгам стоит?

min-doctor
Григорян Аркадій Володимирович
12/10/2018

Здравствуйте. Наше лечение помогло уже сотням черкащан. Мы лечим преимущественно немедикаментозными методами. Синдром раздраженого кишечника в нашей клинике лечится в среднем 2-3 месяца. Информацию о стоимости лечения, пожалуйста, уточните по телефону.

Задайте власне запитання

{{ errors[0] }}
{{ errors[0] }}
{{ errors[0] }}
{{ errors[0] }}
© 2020. Всі права захищені. Сайт розроблений SFdevelop
doctor2
add