ЩО ТАКЕ ВСД?
ВСД - вегето-судинна дистонія - це сукупність симптомів, таких як запаморочення, швидка стомлюваність, головний біль, у розвитку яких бере вегетативна нервова система і серцево-судинна система. Так як вегетативна нервова система складається з двох відділів - симпатичної та парасимпатичної, стан організму визначається активацією (тонусом) симпатичним або парасимпатичних відділом. При порушенні рівноваги з'являється дистонія (приставка дис- означає порушення)
ЯКІ СИМПТОМИ ВСД?
- давить, що стискає головний біль
- запаморочення
- непритомність
- метеочутливість
- швидка стомлюваність
- апатія
- відчуття "грудки" в горлі
- відчуття нестачі повітря
- утруднений вдих
- прискорене дихання
- біль, тяжкість в грудній клітці
- прискорене серцебиття, аритмія
- відчуття поколювання в області серця
- відчуття тяжкості в області серця
- відчуття тяжкості після прийому їжі
- нудота
- гикавка
- здуття живота
- запори
- діарея
- втрата апетиту
- зниження ваги
- прискорене сечовипускання
- утруднене сечовипускання
- тяжкість в області таза
- тяжкість в спині, руках або ногах
- непостійні болі в суглобах
ЧИ ІСНУЄ ВСД?
Існують скарги, симптоми і розлад у людини, а як їх називати це вже інша справа. Зараз існує думка що назва "вегетосудинна дистонія" застаріла і не входить в встановлений перелік захворювань за МКХ-10. Найбільш точно з сучасних діагнозів відповідає діагноз з шифром F45.3 "Соматоформная вегетативна дисфункція нервової системи" в розділі V "Розлади психіки та поведінки" Міжнародної класифікації хвороб 10 перегляду (МКБ-10).
ЩО МОЖЕ ховаються під маскою ВСД?
- Панічний розлад (панічні атаки)
- Генералізований тривожний розлад
- Посттравматичний стресовий розлад
- Обсесивно-компульсивний розлад (Невроз нав'язливих станів)
А також інші психосоматичні розлади:
- Синдром роздратованого кишечника
- Синдром роздратованого сечового міхура
ЛІКУВАННЯ ВСД
Для ефективного лікування ВСД необхідно спочатку виключити всі захворювання зі схожою симптоматикою. Для цього Ваш сімейний лікар повинен призначити Вам необхідні лаборатоних і інструментальні дослідження: загальний аналіз крові та сечі, біохімічний аналіз крові, ЕКГ, добове моніторування ЕКГ, УЗД органів черевної порожнини, рентгенографію органів грудної порожнини, МРТ голови за суворими показаннями, консультацію кардіолога. ендокріногога, невролога, гастроентеролог, уролога.
Якщо лікування протягом 2 місяців призначене лікування не приносить результату, або діагностика не виявила серйозних захворювань, значить Ваше захворювання є функціональним, тобто не має своєю причиною різкої зміни органів і систем, іншими словами причиною Вашого розлади є реакція організму на стрес або психічні розлади які перераховані вище. У такому випадку потрібно звернутися до психотерапевта чи психіатра, у якого є досвід лікування даного розладу.